Papirologija i teorija

Nakon što upišete školu letenja, potpišete prijavnicu, budete upisani u evidenciju škole, kreće akcija! Prvo je potrebno odslušati određen broj sati teorije, prije nego se sjedne u avion. Nestrpljenje je strašno, jedva čekaš da počneš letiti, a teorija se mora odslušati i položiti u klubu. Teorija nije puno teška, ali nije ni lagana. Zahtijeva poznavanje fizike i mehanike, i predznanje dobro dođe. Meteorologija, teorija letenja, navigacija… i ostali predmeti su jako zanimljivi i obrađuju neke teme o kojima moraš dobro razmisliti. U mom slučaju, pošto sam zakasnio na redovnu nastavu koju je organizovala škola, dolazio sam na nastavu u dogovoru sa instruktorom koji mi je držao predavanja. Bio sam povlašten što instruktor samo meni govori i mogao sam 1 na 1 učiti i gnjaviti pitanjima.

Poslije održanih predavanja, radi se test na nivou škole, koji pokazuje da je kandidat spreman i da može početi sa letenjem.

Prvi sati letenja

Došao je i taj dan, počinjemo sa letenjem! Moram napomenuti da je škola u tom trenutku imala na raspolaganje dva tipa aviona za obuku: Diamond DV-20 i Cessna 152. Ja, u to vrijeme totalni laik, sam htio u Cessnu, jer je to nešto što mi je zvulčalo poznato. Avion je školski i izgledao je u skladu s tim. Dakle, ljudi su se učili na njemu godinama. Nije baš ušminkan i star je, ali to je avion koji trpi greške i koji instruktori najviše vole.

Kabina Diamonda (Diamond DV-20)

Pored njega bio je i avion star 4 godine, strukture izrađene od kompozitnih materijala, moderna letjelica dobrih performansi. Instruktor me odveo u hangar, dozvolio da pogledam jedan i drugi i rekao da se odlučim koji da letim. Prvi odabir je bio Cessna, ali kasnije poslije nekog razmišljanja, odlučio sam se ipak za noviji avion, Diamond! Prvi sat letenja je upoznavanje sa avionom. Malo duži pretpoletni pregled uz check listu. Upoznavanje svakog elementa pregleda, jer ubuduće ću ja pregled raditi sam. Poslije toga upozavanje sa kabinom, koja na prvu izgleda kao svemirski brod, ali polahko sve sjedne na svoje. Prvi sat je praktično samo upoznavanje. Instuktor poleti, na nekoj sigurnoj visini dopusti da osjetiš komande, pomalo vidiš kako stvari funkcionišu… sat vremena kao nešto pokušavaš, ali ništa više. Prvi let traje sat vremena. Zove se “Info let” i nakon njega si ustvari bliži onom osjećaju želiš li to ili ne. Ja moram priznati da sam zadnjih 15 minuta želio da što prije sletimo, jer je bilo turbulentno i bilo mi je malo muka. I par dana mi je trebalo da se sve slegne, ali sam vrlo brzo poželio da se vratim u avion.

Školski krug

Dalje, sljedeća tri-četri sata letenja su ustvari osnovni elementi letenja. Penjanje, spuštanje, zaokreti itd. Instruktor dozvoli učestvovanje u polijetanju, ali slijetanje obavi sam. Poslije ovog počinjemo sa školskim krugovima. Školski krug podrazumijeva polijetanje i zaokret u jednu stranu i zatim pripremanje za slijetanje, što znači da se letenje obavlja u krugu iznat aerodoroma.

Ovdje se kandidat uči najzahtjevnijim elementima leta, polijetanje, priremi za slijetanje i slijetanu. Ovo traje satima, vrtiš se i treniraš dok instruktor ne bude zadovoljan. Komunikacija sa tornjem se također trenira. Svaki naredni let, pored školskih krugova, ponavljamo sve ostale procedure: pretpoletni pregled, pretpoletne pripreme u avionu sa check listama itd.

Dalje u sljedećem postu 🙂

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *